Döviz Kurları
 • Bist : 116431.78
 • Altın :
 • Dolar :
 • Euro :
İstanbul Hava Durumu
Parçalı Bulutlu Sıcaklık : 17°C / 9°C Durum : Parçalı Bulutlu
Bu Makale 10 Kasım 2015 14:25:35 Tarihinde eklenmiştir. 4152 Defa Okundu.
TEVFİK ŞEYHVELİOĞLU

TEVFİK ŞEYHVELİOĞLUPKK BİTECEK Mİ? (1)

 

    İran'da sıradan memur dahi olamayan,Kürtlerin devletle savaştığını duydunuz mu,Halepçide binlerce Kürtler kimyasal silahla katledildi binlercesi Türkiye'ye sığındı,bunlarında  Saddam'la  savaştığını duydunuz mu,Esat  Kürtleri vatandaş dahi kabul etmiyordu ,Esat la savaşanı duydunuz mu?

Türkiye'de bakan olan ,başbakan olan hatta cumhur başkanı olan,fabrikası,bankası olan Kürtlerin PKK örgütüyle Türkiye ile savaşması ne kadar gerçekçi.Dünya'da  ekonomik olarak gelişmemiş bölge,ana toprakta ayrılmak isteyen ,bizde başka etnik temelli örgüt var mıdır ?

     Türkiye'de vatandaş haksızlığa uğradığında , istediğini elde edemediğinde devlet suçludur.T.C.vatandaşı uğradığı haksızlığını sebebi olan ,memurun şahsında, devleti görürler.Halka göre memur vatansever ,milliyetçidir . Bizim geleneksel karakterimiz olmuştur.Ezilmişliğini hukuksal olarak aramak yerine , eşkıya olup dağa çıkmak idoldür.Bu kültür görsel medya sinema,yazılı basın sosyal içerikli romanların,etkisiyle karakterimiz olmuştur.Kahraman ,ağaya karşı devamlı dağa çıkarak ,köylüsünün ,kendisinin, uğradığı haksızlığı ağada,onun destekçisi devlette intikamını alır.Güney doğunun feodal yapısı ağalık,aşiretlik halkın kanını emiyordu,toprak reformu yapılmak istense de olmadı.

 

    PKK oluşumunun zeminini bu yapı oluşturdu,PKK önceleri fakir halkın,ezilenin hakkını korumak için kuruldu.Bu yapı dış devletler Türkiye'ye ayar vermek iç , ekonomik ve siyasi olarak önünü kesmek için örgüte destek verdiler ,hala veriyorlar.Türkiye  sosyal sorunu yıllardır çözemedi, çözemezde.Çünkü parlamenter sistemde birlikte karar almak,sorunu çözmek çok zor.Mecliste yer alan partiler de her kafada bir ses,en iyi örnekte çözüm süreci döneminde gördük.Milliyetçi parti vatanı satmakla itham etti,ana muhalefet işi yokuşa sürmek için elinde geleni yaptı.İşin içindeki partide,çözüm sürecini başlatana düşman oldu,muhalefetle işbirliğine girdi.PKK 'nın günümüze gelene kadarki sürecini analiz edelim.

 

 -ABD  bir bölgeye operasyon yapmadan evvel ,amaçlanan bölgede  ki terör örgütüne destek verir,uyuşturucu ticareti ile parasal destek oluşturur.Örneğin 1980 li yıllarda sosyalizmin çökeceğini öngören ABD ,yeni denge ve operasyon için İslam fobi oluşturdu ,ilk örgütünü de Afganistan'da Rusya'ya karşı ,kurdu.Sonraları bu örgüt EL-KAİDE ismini aldı ,ABD dahil değişik ülkelerde terör olayları yaptılar.Bu örgütün oluşturduğu ,İslami fobiyi kontrol etmek için   ülkelere operasyon yaptı(Afganistan,Irak) gibi.

 

-1980 ihtilalında sonra Türkiye'de terör olayları bitmişti.Sonrasında  terör potansiyeli olan Türkiye'nin önünü kesmek, Orta doğuyla bağlantısını kesmek için, kriz ve kaos ortamı sağlamak  için terörü her zaman  ABD,AB-komşu ülkeler  destekler.  Türkiye derin devleti  terörü hiç değilse bir bölgede tutup, o bölgede terörle uğraşmak.Diğer bölgelerde ekonomik kalkınmayı sağlamak  için Suriye'de  PKK'nın kurulmasına pasif dirençle karşılık verdi,mudahalede bulunmadı.

 

-PKK örgütü böylece kuruldu.Türkiye'nin aleyhine olan bütün terör olayları bu örgüt üzerisinde , organize edildi,.Bölgenin etnik yapısı,bölge olarak Türkiye'de ayrılma isteği, Dünya'da en fazla destek alan örgüt haline getirdi ,bu örgütü büyüttü . Türkiye'nin Güney doğusunu  kopartıp  geri kalan bölgeyi AB'ye alarak Türkiye'yi içine kapanık ve idare edile bilir hale getirmek için. Önceleri AB.birliği Türkiye'nin insan haklarındaki eksikliğini,etnik kimlik sıkıntılarını kullanarak ,bu örgüte destek verdi,Örgütü Dünya arenasında özgürlük savaşçıları olarak tanıttılar,kendi ülkelerinde öyle muamele gördüler.Türkiye'ye bu konular üzerinde baskı kurarak kanunlar çıkardılar. Siyasi söylem serbestisi kazandırdılar,bu örgütün elamanları Avrupa'da itibar gördüler.Böylece örgüt büyüdükçe ,büyüdü!

 

-PKK Suriye'de kuruldu,1999 yılında sonra A.Öcalan yakalandıktan sonra KUZEY IRAK' geçtiler.Bunda amaç KBY'nin elini güçlendirmek,Suriye'deki Rusya'nın kontrolünden kurtarmak,kandilin coğrafik  üstünlüğü.

-ABD ırak operasyonunda karasal gücü KÜRT  yönetimiydi,o zamanlar bu bölgede KÜRT devleti kurulması ,Türkiye'nin  kırmızı kitabında yer aldığı gibi savaş sebebiydi.Kuzey Irak Kürt yönetim  PKK'ya destek vererek Türkiye'ye karşı kartlarını hazırda tutuyorlardı .ABD Irak'ta çekildikten sonra ,oluşan yönetim boşluğunda IRAK'TA coğrafik olarak üç bölgeye ayrılmak zorunda kaldı.(Kuzeyde Kürt ,Batısında Şİİ ,doğusun da daha sonra kendisinin kuracağı  DEAŞ) Sünni'lerin  devleti.

 

-Çözüm sürecinde Avrupa PKK'yı barışı bozarak,A.Öcalan'ı  etkisizleştirdiler.Türkiye üzerinde emelleri olan  özellikle İngiltere,Almanya,Fransa'nın desteklediği muhalefet partileri ve Avrupa menşeli medya ,PKK'dan yana tavır aldılar PKK'yı parlatıyorlar.Bütün ç saldırılarının sebebi İktidarı yıpratmak ,Koalisyona mecbur edip,ekabirinde Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığında indirmek.PKK'nın uzantısı HDP 7Haziran seçim çalışmalarında  çözüm sürecine karşı olan vesayetçilerle işbirliği yaptı,Ak partiye saldırdı.

 

-7 Haziranda sonra hükümetin kurulamaması yönetim zafiyetine ,sonrasında PKK çözüm sürecini bitirip tekrar, saldırılara geçtiler,muhalefetin medyası PKK'yı parlattılar, HDP'yi herkes kurtarıcı olarak gördüler .Dünya yansa bir araya gelmez denilen (Cemaat,doğan grubu,Suriye rejimi,İranlılar,PKK,DHKPC Bütün Dünya'sı Erdoğan'ın ailesi olan Milliyetçi parti)parti ve örgütler,algı operasyonuyla Erdoğan'ı alaşağı etmek için bir araya geldiler.

 

-PKK devletin vesayetini,yön veren örgüt haline geldi.Solcuların hayali olan devrimi Kobani'de gerçekleştirmek için solcu muhalefet güç birliğine girişti.Böylece İran'ın hayali olan Şİİ hilalini gerçekleştirdiler.

 

-Su ana kadar her şey PKK'NIN istediği gibi gelişiyor.

 1)Ana akım medya doğan grubu -cemaat kendilerini destekliyor.

2)Yurt dışında,özellikle Avrupa'da kendilerini destekliyor.

3) Ne hikmetse kendilerinin en büyük düşmanı olan ,yaşama şansı tanımayan, kendileriyle görüştüğü için Ak partiyi hain eden MHP ile bir sorunları yok.Mecliste terör kanunlarına karşı kanunların çıkmaması için birlikteler. Terörü lanetleme yürüyüşünde MHP Terörü destekleyen,şehide şehit demeyen ana akım medyasını lanetlemeyip ,havuz medya dedikleri sabah gazetesine saldırdılar,lanetlediler.

 

4)Ana muhalefet parti CHP'den şimdiye kadar ,insan hakları hakkındaki kanunlarda hükümete karşı gelip,HDP'nin istediği kanunları çıkmasına engel oldular, geçmişte kürt etnik yapısını tanımadılar. Kendilerini beyaz yakalı olarak adlandırılan grup PKK 'yı vatan hainleri olarak görüyorlardı. 7 Haziran ve 1 Kasım seçiminde HDP- CHP ile yol arkadaşlığı yapıyorlar.CHP'nin Kemalist  seçmeninde oy ve destek alıyorlar.

 

5)Kürt sorunu olduğunda beri ,bu işe olumlu ve cesaretle yaklaşan,gövdemi bu yola koydum diyen  Erdoğan'ı indirerek  Türkiye'yi yönetilemeyen ülke olması için  HDP'ye destek sınırsız durumda.Avrupa'nın ,ABD'nin kısaca tüm Dünya'nın desteğini alan . Algı operasyonlarıyla tüm muhalefet partilerinde destek alan  HDP uzantısı PKK bu günlerde gücünün zirvesinde.

 

6) PKK'ya Işid'e karşı yapılan savaş mana edilerek ABD dahil tüm koalisyon dahil ülkelerde  ,silah ve siyasi destek veriliyor. ,Türkiye siyasi arenasında  ,İran'ın Şİİ hilal oluşması için bölge ülkeleri ve muhalefet partilerinde desteklenen PKK.Ufukta  kuzey Suriye Bölgesi ile birleşip, Kürt devleti kurmak istiyorlar.Yaşadığımız günler  PKK gücünün zirvesinde,siyasi ve silah olarak.

Her şey,algı operasyonları,darbe girişimleri(17-25 aralık) medya desteği, ve yurt dışı  medyanın, muhalefetle paslaşması,HDP'ye verilen(En sonunda büyük Kemalist,vatansever Çölaşan'ın)desteğini aldılar.

  

Yorum Yap

Toplam 0 Kez yorumlandı.

Çok Okunanlar

Arşiv Arama

HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
10°C / 8°C
Durum
Hafis Sağnak Yağışlı
Namaz Vakitleri
İmsak
05:33
Güneş
07:00
Öğle
13:19
İkindi
16:41
Akşam
19:25
Yatsı
20:45
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Galatasaray 54 26
 • 2 Medipol Başakşehir 53 26
 • 3 Beşiktaş 50 26
 • 4 Fenerbahçe 48 26
 • 5 Trabzonspor 42 26
 • 6 Kayserispor 41 26
 • 7 Göztepe 40 26
 • 8 Sivasspor 38 26
 • 9 Akhisarspor 34 26
 • 10 Yeni Malatyaspor 34 26
 • 11 Bursaspor 33 26
 • 12 Kasımpaşa 31 26
 • 13 Alanyaspor 28 26
 • 14 Antalyaspor 28 26
 • 15 Osmanlıspor FK 27 26
 • 16 Gençlerbirliği 27 26
 • 17 Atiker Konyaspor 24 26
 • 18 Kardemir Karabükspor 12 26

Anket

Tümü
Sizce Türkiye, Rusya'dan özür dilemeli mi?
Evet
Hayır